İçeriğe geç

KORKUTELİ SEBZE

KONU: Meyve ve sebze üretiminin yapıldığı Antalya- Kumluca -Korkuteli-Serik vs. alanlar ile diğer üretim merkezlerinde Aile tipi üretici ile profesyonel danışman(Profösör) dayanışmasının sağlanması ile kaliteli ürün üretileceği hakkında.

AÇIKLAMALARIM

1- Devlet labaratuarlarının üretim alanında açılması
A) Toprak analizinin üretim alanında talep olmadan yapılıp “Arge çalışması yapılarak” üreticinin Bölge toprağı hakkında uyarılması.
B) Sulama suyu (atık su) ile veya Atık su karışan akarsulardan yapılıyor ise,sulama suyunun labaratuvar raporuna göre gerekli müdahalenin yapılması.
C) Sulama yönteminin gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması.
D) Sulama suyu , Gübre ,ilaç vs. gibi ihtiyaç maddelerinin Asit -Aliminyum -Ağır metal gibi zararlı maddeler içerip içermediğinin raporunun alınması ile kullandırılması.

2- ZİRAAT FAKULTELERİ
Bilim adamları ve profesyolel danışmanların üreticiye verecekleri bilgi ve beceri destekleri ile kaliteli ürün üretiminin sağlanması.

3-SOĞUK HAVA DEPOLARI
A) Üretimde elde edilen ürünlerin muhafazasının kaliteli ortamda saklanması; soğuk hava depolarının sağlık koşullarına uygun olup olmadığının kontrolü ve yıllık FENNİ MUAYENELERİNİN yapılması.
B) Soğuk hava depolarında sağlık koşullarına uygun ortamın yaratılması için sağlığa zararlı, kokan kalitesiz PLASTİK KASALARIN kullanılmasının yasaklanması ile muhafaza edilen ürünün kalitesinin bozulmayacağı gibi KANSAROJEN ortamın ortadan kalkacağı.

GENEL

4- Meyve bahçeleri ARAZİLERİ sınırlarındaki ağaç ekimi çekme sınırlarının belirlenmesi ile sınırda ağaçların havalanmasının sağlanacağı gibi rutubetin kalkacağı ve zirai hastalıkların azalacağı.
5- Meyve ağaçlarının fidan olarak dikiminde fidanın hızlı gelişmesini sağlıyacak dikim standartlarının toprağın kalitesine ,fidanın gelişip büyümeside dikkate alındığında dikim çukurunun genişliği ve derinliğinin belirlenmesi.
6- Dikilen ağaçların dikim sonrası gelişmesi ve sonrasında budama işini yapacak
kaliteli elemanların eğitilerek yetiştirilmesi.
7- Ağaç ve bitkilerde tespit edilen zararlıların gerekli labaratuvar araştırmaları yapılarak üreticinin kullanacağı ilaçlar hakkında anında uyarılması, bilgi verilmesi.
8- Meyve ağaçlarının ilaçlanmasının UÇAK veya kooperatif yöntemi ile alınacak büyük ilaçlama ekipmanları yöntemi ile yapılması. ( A.B.D. de olduğu gibi)
Zirai mücadelede ilaç tasarrufu ve üreticiyede zaman kazandıracaktır.

SONUÇ:
Bölge Ziraat Fakultelerinin mahallinde sebze ve meyve üretimine uygun, gelişmiş ülkelerin üretimleri ile iklim koşullarıda kıyaslanarak ARGE ÇALIŞMALARI yapılarak ülkemizde kalitenin üst seviyeye yükseltilmesi ile tüketicinin sağlığının korunacağı ,üreticinin memnun olacağı maddi gelirin sağlanacağı inancını taşımaktayım.

Saygılarımla
Ali Şekerci
0 532 6724133

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir